HİZMETLERİMİZ

Bir Marka Şehir; Mersin

Globalleşen yeni dünya düzeni ile birlikte ‘şehir’ kavramı da değişmiş, kendini yenileyen, pazarlayan bir anlama bürünmüştür. Günümüzde şehirler, özellikle büyük ölçekli şehirler, coğrafi bölgeler arasında temel aktör olmaya başlayarak çoğu zaman ülke ekonomisine bile yön veren bir güç haline gelmişlerdir.

Küreselleşmenin, medyanın ve algı kavramı gelişen insanların etkisiyle şehirler; turist sayısı, kongre ve fuar ev sahipliği, yeni yatırımlar, eğitimli nüfus, yaşam kalitesi gibi birçok alanda birbirleriyle rekabet eder hale gelmişlerdir. Tüm bu kavramlar göz önüne alındığında şehre ‘imaj’ katan değerlerin önemi ‘marka şehir’ kavramında vücut bulmuştur.

Türkiye bazlı baktığımızda, son dönemlerde bir ‘marka kent’ vizyonuyla yönetilmeye başlanan Mersin, her geçen gün kendine kattığı değerler ve yeniliklerle birlikte hem Türkiye hem de dünya çapında birçok ilke imza atmayı başarmıştır. “Şehir yönetimi profesyonellik ister” algısıyla yönetilen Mersin; gelenekselliği, modernizmle harmanlayarak, her türlü yatırımını ‘insan odaklı’ bir bakış açısıyla yapmaktadır.

Mersin’in, marka şehir yolculuğunda; tarihi dokunun ve ekolojinin muhafaza edilerek, kültür, sanat ve doğanın bir ahenk içinde buluşturulmasına önem verilmiştir. Yani sosyolojik değerleri önemseyen, şehrin nabzını her alanda tutan bir sistem oluşturulmuştur.

Profesyonel bir yerel yönetimle oluşturulan bu doğal sistem sayesinde Mersin’de bir dizi yenilikler yapılmış, bu yeniliklere bağlı olarak sosyal, ekonomik, kültürel hayatta değişim ve değişim sonucunda da şehrin ekonomi ve refah düzeyini arttırmıştır.Tüm bu çalışmalarla birlikte Mersin, son zamanların en rağbet gören marka şehirlerinden biri olmuştur.

Temel sorunları çözülen refah bir şehrin diğer önceliği başarılarıyla kendini ispatlamaktır. Mersin’de de süreç bu şekilde ilerlemiştir. Ulaşımdan, altı yapıya, içme suyundan tüm çevre sorunlarına kadar bütün problemler çözülmüş, ardından da ulusal ve uluslararası birçok başarıya imza atılmıştır.

Mersin, şehir merkezindeki sahil şeridini doğru bir peyzaj planlaması ile yeniden yapılandırarak “Kentsel Tasarım Başarı Ödülü(2017)”, tüm şehirde uyguladığı akıllı çevre sistemleriyle hayata geçirdiği Tıbbı Atık Sterilizasyon Tesisi ile ”Türkiye’nin En Çevreci Tesisi Ödülü(2015)”, engellilere yönelik başarılı çalışmalarıyla dünya çapında “Küresel Farkındalık Ödülü” gibi birçok ödüle sahiptir.

Ayrıca Dünya Engelliler Birliği’nin Mersin’i dünyanın üçüncü “Erişilebilir Kent ve Turizm Merkezi” ilan etmesiyle birlikte kentte engelli bireyler için alternatif turizm alanları hizmete sunulmuştur.

Bunun yanı sıra marka kent olmanın bilinciyle Mersin, pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır. 2018’de 65 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Mersin Maratonu, 2015 yılında UCI takvimine giren ve şimdi Bronz Label kategorisine yükselen Uluslararası Tour Of Mersin gibi spor faaliyetleri ile tüm dünyanın dikkatini çekmektedir.

Tüm bunların ışığında Mersin, her gün kendini yenileyen, geliştiren yerel yönetimi profesyonelce uygulayan bir marka şehir olmuştur.

mersintaksicagir (1)