ONLİNE TAKSİ

Engelli bir insansınız diyelim. Bir de İstanbul’da yaşıyorsunuz; hayat ne kadar zor görünüyor gözlerinize değil mi? Evden çıkmak, toplu taşıma araçlarına binmek neredeyse imkansız gibi. Her durak engelliler için mi tasarlanmış? Peki taksi çağırmak kolay mı? Bedensel bir engeliniz yok, ama sağır ve dilsizsiniz. Online Taksi

Evde yalnızsınız, önemli bir işiniz var ve taksi çağıracaksınız; bu nasıl mümkün olacak? Telefon açılsa dahi karşı tarafa taksi çağırmak istediğinizi nasıl anlatacaksınız? Taksi duraklarının dilsiz ve sağırlarla ilgili bir girişimi var mı? Bazı taksi duraklarının sadece web adreslerine kayıt olarak taksi çağırma olasılığı var. Peki bulunduğu adreste bu hizmetten haberi olmayan taksi hizmetini nasıl elde edecek?

Online Taksi

Kar, kış demeden yola çıkacaksınız, belki ıslanacaksınız yarım saat boş taksi bekleyeceksiniz? Neden? Demek ki engellileri özel girişimlerden, teknolojinin sağladığı olanaklardan haberdar etmek gerekiyor. Demek ki bu girişimlerin reklamları yeterince yapılmıyor. Yurt dışında Amerika’da ve bazı bir kaç ülkede internetten online taksi çağırmak çoktan başladı. Bizde de yaygınlaşmamış olmakla birlikte, internetten online taksi uygulamasını indiriyorsunuz ve hangi konumda olursanız olun yakınızdaki bir taksiyi yönlendirebiliyorsunuz.

Online taksi çalışanları 7/24 çağrılara yanıt veriyor. Yola çıkılmak istendiğinde ulaşacağınız yere kadar olan ödemeniz gereken ücreti öğrenebiliyorsunuz. İstenilen cinste ve renkte arabayı seçebiliyorsunuz. İnternetten online taksi ile ödemenizi, ister kredi kartı banka kartı, ister nakit olarak yapabiliyorsunuz. Yolculuk sonunda memnuniyetinizle veya olumsuz düşüncelerinizle ilgili yorumlar yapabiliyorsunuz. Bu yolculukların bir diğer özelliği de önceden rezervasyon yaptırabilmeniz. Ayrıca bonus programları, kampanyaları ile daha da cazip hale geliyor. Büyükşehirlerde özellikle sağır ve dilsiz engelliler için online taksi uygulaması, istenilen yere ulaşabilme özgürlüğünü de yaşatmış oluyor.