Taksi Çağırmak

Taksiler kalabalık kentlerde yaşayan insanların ulaşımlarını sıkıntısız ve konforlu gerçekleştirmek için sıklıkla kullandıkları araçlar. Kullanıcıların taksilerden beklentisi bulunduğu konumda en kısa sürede taksiye ulaşabilmek, trafiğe takılmadan en kestirme yollardan gitmek. Hem alternatif yöntemlerinin olması, hem de taksimetresinin az yazması.

Taksi şoförlerinin ise müşterilerinden beklentisi, istedikleri anda müşteri bulmak, uzun mesafeler için yolcu almak, yağmurlu, karlı havalarda arabayı çıkarmamak, trafiğin yoğun olduğu yolları kullanmamak gibi. Karşılıklı beklentiler görüldüğü üzere birbirini tamamlamayınca, tabii ki her iki taraf için de olumsuz durumlar ortaya çıkıyor. Kullanıcı taksi şoförünü denetlemek ve yetkililere bildirmek istiyor aslında fakat şikayetlerini yeterince dile getiremiyor.

Ödemelerini genelde takside bozuk para olmadığı için dakikalarını para bozdurmak için harcıyor. İstenmeyen yollara girilerek mesafeler uzatılıyor, itirazın ise hiç bir faydası olmuyor. İhtiyaca uygun taksi çağırmak da pek mümkün olamıyor. Valiz veya başka yükü olan kullanıcı büyük taksi çağırmak istese de sıradaki küçük taksi gönderiliyor ve o şoför valizi bile bagajına almak istemiyor.