Taksi Uygulamaları

Google playdan taksi uygulaması indirmek, gidilecek yerin önceden ne kadar yazacağını öğrenmek, taksi şoförü hakkında bilgi sahibi olmak, kredi kartı ile ödeme yapmak. Taksi Uygulamaları

Bu özellikteki mobil taksi uygulamaları Avrupa’da ve Amerika’da uzun yıllardır kullanımda. Taksi çağırmak için herhangi bir sıkıntı çekilmeden mobile indirilen uygulama ile acil taksiye ulaşmak artık Türkiye’nin büyük kentlerinde de mümkün. İlk önce özel firmalar tarafından yapılan mobil taksi uygulamaları, daha sonra büyük şehir belediyeleri tarafından işleme alındı.

Online taksi sistemi uygulamaya geçirildi. Şu an İstanbul’da sarı taksiler haricinde trafikte siyah, mavi taksiler var. Önceleri acil hastanız vardı diyelim, duraktan taksi çağırıyordunuz, dakikalarca beklemek zorunda kalıyordunuz. Şimdi ise mobile indirdiğiniz uygulamayı açarak bulunduğunuz konuma taksi isteğinizi belirtiyorsunuz. Uygulamadan yakınızda bulunan boş taksilerden biri bulunduğunuz konuma geliyor. Gelen taksinin şoförü ile bilgiler edinip, gideceğiniz yere kadar olan ödemenizin ne kadar olacağını da öğrenebiliyorsunuz. Ödemeler bu taksilerde sadece nakit değil.

Taksi Uygulamaları

Kredi kartı veya şehrin ulaşım kartı da geçiyor. Büyük kentlerde yaşayanların taksi ihtiyaçları sadece sağlıktan ibaret değil. Alışveriş yapıldıktan sonra eller dolu iken, şehirler arası yolculuk yapılacağı zaman, havaalanlarında, otobüs, tren terminallerinde, otopark sorunu yaşamamak ve özel aracını trafiğe çıkarmamak için, yağmurlu havalarda ıslanmamak için, iş randevularına, arkadaş buluşmalarına geç kalmamak için çağırılıyorlar. Mobil taksi uygulamasından sonra, boş gezen taksilerin sayıları azalmaya ve kullanıcının taksilerle ilgili olumsuz fikri ortadan kalkmaya, olumlu geri dönüşler alınmaya başlandı. Taksi çağırıldığında önceden olduğu gibi bagaj sıkıntısı çekmeden, ne kadar ödeyeceğim endişesi yaşanmadan, gidilecek yolu haritadan takip ederek güven içerisinde yolculuk yapılıyor. Yolculuk sonrasında da taksi şoförü ile ilgili değerlendirmeler yapabiliyor.